A klímaváltozás megállítása érdekében légkör szén-dioxid tartalmát a földkéregbe porszívóznák
A klímaváltozás okozta válságra a választ lehet, hogy az óceán fenekén fogjuk megtalálni. Elsőre meglepően hangozhat, mivel valószínűleg mindannyiunk számára az utolsó hely lenne a Földön, ahol a megoldás után kutatnánk.
Az energia-, az áru-, az élelmiszertermelés és az erdőirtás a klímaváltozás fő okozói, amelyek a hatalmas hőségen kívül egyre súlyosabb viharokat és aszályokat idéznek elő, az óceánok szintje pedig egyre csak emelkedik és fajok pusztulnak ki.
A Unilad szerint a tudósok most azt vizsgálják, hogyan lehetne a szén-dioxidot eltávolítani a légkörből, hogy lelassítsák és előbb-utóbb visszafordítsák a klímaváltozás ütemét. Úgy néz ki, hogy a talán legkevésbé logikus hely lesz az, amely reménysugarat jelenthet. A tengerfenéken található bazaltlerakódások képesek a szén-dioxid megkötésére, ezért a kutatók máris fúrótornyok építenének.
A fúrótorony ellentétét építenék meg

Az izlandi CarbFix besajtoló kútja már bizonyított. Ideje, hogy nagyban is megvalósítsák? Siljaye/Wikimedia
Az ilyen típusú tengeri létesítményeket általában olajkitermelésre építik, ezekkel azonban szén-dioxidot juttatnának az óceánfenékbe. A tervek szerint az állomások az égből szívják el a szén-dioxidot, és a Solid Carbon nevű projekt keretében a tengerfenékbe pumpálják. A szakértők azt remélik, hogy a gáz a tenger fenekén sziklává válik.
A bazaltkőzet rendkívül reaktív, és tele van olyan fémekkel, amelyek a szén-dioxiddal kémiailag összekapcsolódva ásványokat alkotnak.
A légkörben lévő szénfelesleg a hőmérséklet emelkedését okozza, így ha ez a terv beválik, az azt jelentheti, hogy az éghajlat nem változik olyan riasztó ütemben. Az azonban még nem biztos, hogy ez a projekt valóban a tervek szerint fog működni, és először is a tudósoknak 60 millió dollárra van szükségük ahhoz, hogy elindítsák a nagyszabású vállalkozást.
Akár vissza is fordíthatjuk a klímaváltozás következményeit?
Egy hasonló, de kisebb léptékű projekt – az izlandi CarbFix – már sikeresen működik, így ez nagyobb léptékben akár reális megoldás lehet az éghajlati problémáinkra.

A Pine Island Gleccser egyik repedése 2012-ben.
Forrás: Wikimedia Commons
A Solid Carbon első tervei szerint egy hajón szállítanák a már befogott szén-dioxidot, és azt egy óceánfenékbe fúrt lyukba töltenék, amit ezután a tudósok megfigyelnének és ellenőriznének, hogy szivárog-e vagy sem. Ha a terv a későbbiekben sikeresnek bizonyul, azzal akár a bolygónk és vele együtt mindannyiunk jövője is megmenekülhet. A legnagyobb akadály azonban, ami jelenleg útjukat állja, az a pénz.
Martin Scherwath, a projekten dolgozó geofizikus és az Ocean Networks Canada munkatársa szerint mégis megéri. A Business Insidernek nyilatkozva elmondta, “a klímaváltozás nagyon drága kaland lesz. Az ehhez szükséges felfogás pedig talán ahhoz lehet majd hasonló, mint a szennyvíztisztítás a városokban, amit muszáj megcsinálnunk, mert enélkül nem élhetünk”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni